Siemiatycze

Siemiatycze

Lokalnie24.info

PORTAL INFORMACYJNY

Należy jeździć bezpiecznie

Poznań2016-11-09 15:22:45

Należy jeździć bezpiecznie

policja planuje w terminie 10-13 listopada 2016 r. kolejne działania pn. „Bezpieczny weekend”.

Długi weekend listopadowy – wzmożone działania Policji na drogach

 

11 listopada, w którym wypada Narodowy Dzień Niepodległości, wiąże się z tzw. długim weekendem. Będzie to okazja do wypoczynku, spotkań rodzinnych i wyjazdów. W związku z tym policja planuje w terminie 10-13 listopada 2016 r. kolejne działania pn. „Bezpieczny weekend”. W tych dniach należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Policjantów będzie więcej niż zwykle; szacuje się, że we wzmożonych działaniach weźmie udział ponad 10 tys. funkcjonariuszy. Patrole pojawią się na trasach krajowych oraz komunikacyjnych ciągach wyjazdowych większych miast, gdzie w godzinach szczytu występuje duże natężenie ruchu i korki.

Policja przestrzega wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień pogarszają się warunki drogowe, ponadto jest już po zmianie czasu na zimowy. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni itp. Osoba, która prowadzi pojazd jest odpowiedzialna nie tylko za własne bezpieczeństwo ale też wszystkich pasażerów, z którymi podróżuje. W czasie długich weekendów często podróżują całe rodziny, w tym dzieci. To kierowca powinien dopilnować, aby nikt nie zapomniał zapiąć pasów bezpieczeństwa, dziecko miało prawidłowo zamontowany fotelik w samochodzie, a pojazd miał sprawne oświetlenie i odpowiednie opony.

Kontrola przestrzegania przepisów o stosowaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci w pojazdach została włączona do rutynowych działań kontrolnych realizowanych w toku „codziennej” służby policji drogowej. Zgodnie z tym założeniem towarzyszy każdej inspekcji drogowej. Jednakże w czasie długich weekendów kontrole te będą w sposób szczególny przestrzegane, po to aby wszyscy bezpiecznie dojechali do celu podróży.

Podczas prowadzonej już trzeci rok ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mistrzowie w pasach” eksperci brd na specjalnie organizowanych PIT STOP-ach przykładają szczególne starania do edukowania rodziców, by wykazywali dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach. Zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Niestety z zeszłorocznych jak i obecnych inspekcji wynika, że nadal wiedza dotycząca przepisów jest nieduża, a nieprawidłowości często bagatelizowane. W praktyce okazuje się, że tylko 30% osób ma PRAWIDŁOWO zapięte pasy (z raportu Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Mistrzowie w pasach 2015”).

W 2015 roku dzień 11 listopada był na drogach bezpieczny, niemniej nie obyło się bez ofiar śmiertelnych – w 76 wypadkach zginęło 5 osób a 88 zostało rannych. Najwięcej wypadków ma miejsce w dniach wyjazdów, czyli w przeddzień wolnego. Tak też było w 2015 roku czyli 10 listopada. W tym dniu śmierć na drogach poniosło aż 10 osób a 147 zostało rannych, wypadów miało miejsce 147.

Warto przypomnieć, że jesień jest okresem kiedy na polskich drogach zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. W nocy i o zmroku, na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszego trudno dostrzec z dużym wyprzedzeniem. Dostrzegany jest przez kierowcę dopiero w światłach samochodu. Przy dużej prędkości pojazdu kierowca może nie wyhamować na czas. Podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuacje drogową np. odległość od pojazdu.

Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – to już 80 metrów. Stąd niezwykle ważne jest, aby piesi, którzy muszą poruszać się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe.

Jesienią z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, mgły, w niektórych miejscach zalegające mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazdy rozproszenie uwagi. Piesi w czasie złej widoczności „zlewają” im się otoczeniem.

Siadając za kierownicą samochodu starajmy się, by podróż była przyjemnością a nie walką o przetrwanie. Dostosujmy się do warunków na drodze. Zadbajmy o wszystkich pasażerów, zwłaszcza dzieci. Te młodsze muszą jeździć w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach dostosowanych do przewozu dzieci, te starsze w pasach. W razie uderzenia w przeszkodę dziecko siedzące na kolanach osoby dorosłej ochroni tą osobę swoim ciałem, prawie jak poduszka powietrzna, ale samo może zginać” – wyjaśnia inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Bezpiecznego weekendu…